Pożyczka Gotówkowa – Co trzeba o niej wiedzieć

Pożyczka gotówkowa stanowi rozwiązanie, które opiera się na tym, że jedna strona na konkretnie ustalonych warunkach, pożycza drugiej stronie określoną sumę pieniędzy. Nie można mylić pożyczki gotówkowej z kredytem gotówkowym, ponieważ są to dwa różne zobowiązania.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Trzeba podkreślić fakt, że pożyczka nie jest kredytem, a wiele osób myli te dwa pojęcia ze sobą. Pożyczka gotówkowa obejmuje dwie strony zobowiązania – pożyczkodawcę oraz pożyczkobiorcę, a przedmiot pożyczki stanowi określona suma pieniędzy. Niezwykle często pożyczka gotówkowa związana jest z określoną odpłatnością, którą pożyczkobiorca przekazuje pożyczkodawcy, którym może być nie tylko instytucja finansowa, taka jak bank, ale również osoba fizyczna, jeżeli przedmiotem pożyczki są jej własne pieniądze. W wypadku brania pożyczki, pożyczkobiorca nie musi określać, na jaki cel przeznaczy pożyczone pieniądze.

Na co należy uważać biorąc pożyczkę gotówkową?

Decydując się na zaciągniecie pożyczki, warto sprawdzić RRSO, a więc Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, ponieważ wskaźnik ten pokazuje nam, jaki jest naprawdę koszt pożyczki. Niebywale ważne jest również dokładne sprawdzenie zawieranej umowy, która powinna obejmować, między innymi takie kwestie, jak calkowita kwota pożyczki, wysokość oprocentowania oraz prowizji, termin spłaty, koszty dodatkowe, jak również termin oraz zasady odstąpienia od pożyczki. Punkty te muszą być jasne dla pożyczkobiorcy.

Pożyczka gotówkowa – koszty

Dla pożyczkobiorcy zawsze istotną kwestią jest koszt pożyczki. Decydując się na jej zaciągniecie w banku, czy też w innej instytucji finansowej, trzeba mieć na uwadze, iż nie pożyczą nam oni pieniędzy za darmo. Udzielanie pożyczek przez parabanki, które nie weryfikują historii kredytowej swoich pożyczkobiorców, wiąże się dla nich z dużym ryzykiem, dlatego też celem rekompensaty instytucje te pobierają od swoich klientów bardzo duże prowizje, odsetki, jak również inne opłaty, co powoduje, że całkowity koszt takiej pożyczki jest bardzo wysoki.

Dodaj komentarz