Jak zbudować wiarygodną i pozytywną historię kredytową

Historia kredytowa jest budowana przez lata. Trudno jest w ciągu miesiąca wygenerować odpowiednią ilość danych, które dadzą nam wysoką punktację w ocenie banku. Korzystanie z produktów kredytowych i ich sumienne spłacanie pozwala na zbudowanie odpowiedniej historii, która będzie wiarygodnym wskaźnikiem dla każdego banku.

 

Skorzystanie z oferty kredytowej banku wymaga od każdego klienta złożenia szeregu dokumentów, oświadczeń, czy też potwierdzenia uzyskiwanych dochodów. Rodzaj dokumentacji zależy od konkretnej oferty. Wszyscy potencjalni kredytobiorcy powinni jednak posiadać pozytywną historię kredytową. Wówczas bank ma gwarancję, iż pożycza pieniądze wiarygodnej osobie, która do tej pory wywiązywała się należycie z wszystkich zobowiązań.

 

Co wpływa na historię kredytową?

 

Najważniejszą rzeczą jest wiedza, co wpływa bezpośrednio na naszą historię kredytową. Wiele osób myli ją ze zdolnością kredytową. Oba te pojęcia mają ze sobą niewiele wspólnego. Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką możemy otrzymać z instytucji finansowej. Historia kredytowa z kolei to zapisy w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) na temat zobowiązań, które zaciągnęliśmy w przeszłości, ich wysokości oraz terminowości spłaty rat. Jest to niezwykle ważny aspekt w momencie starania się o jakikolwiek kredyt. Banki sprawdzają naszą wiarygodność w BIK, podejmując decyzję o udzieleniu kredytu w oparciu o dane pozyskane z tego rejestru. Opóźnienia w płatności rat, brak spłat w wymaganym terminie wygenerują nam złą historię kredytową, która w najlepszym przypadku będzie skutkować przyznaniem kredytu z wyższą marżą lub też na krótszy okres niż wnioskowany. Niektóre banki natomiast nie chcą pożyczać pieniędzy osobom, które mają negatywne zapisy w BIK.

 

Debet i karta kredytowa

 

Wbrew pozorom nie tylko kredyty są brane pod uwagę przy sporządzaniu historii. Jeśli chcemy starać się o kredyt w przyszłości, powinniśmy zacząć od skorzystania z oferty debetu w rachunku bankowym. Będzie to pierwszy krok do budowania pozytywnej historii kredytowej w BIK. Jeśli będziemy korzystać regularnie z tego produktu oraz spłacać terminowo wszelkie zobowiązania wobec banku, staniemy się bardziej wiarygodni w rejestrach BIK. Podobnie jest z kartami kredytowymi. Warto skorzystać z dobrej oferty, aby zacząć budować pozytywną historię kredytową. Niezliczone promocje pozwalają uzyskać kartę nawet bez prowizji i opłat, jeśli tylko spełnimy nakładane przez bank wymogi.

 

Niewielkie kredyty

 

Aby zacząć budować swój pozytywny wizerunek dla banku, powinniśmy także korzystać z oferty kredytowej, dostępnej dla osób fizycznych. Nawet najmniejszy kredyt gotówkowy, który spłacimy w umownym terminie, będzie wpływał na podwyższenie naszego scoringu (punktacji) w BIK. Warto wybierać oferty, które będziemy mogli spłacić przed terminem, bez dodatkowej prowizji. Kredyty dla nowych klientów, czy akcje promocyjne kierowane do konkretnych zawodów to najlepsza okazja, aby wziąć pożyczkę i zacząć budować pozytywną historię. Pamiętajmy jednak, że w tej sytuacji najważniejsza jest rzetelność i odpowiedzialność. Musimy wszystkie zobowiązania spłacać terminowo, aby uniknąć kłopotów i obniżenia scoringu.

 

Pomocne raty

 

Dodatkowym elementem, który wpłynie na naszą historię w BIK, są zakupy ratalne. Mając w planach nabycie nowego telewizora, samochodu, czy komputera warto rozważyć opcję ratalną. Niejednokrotnie są to kredyty bez oprocentowania, co pozwoli nam nie tylko kupić niezbędny produkt, ale także zbudować pozytywną historię kredytową. Tu również należy pamiętać o terminowości. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do opłacania miesięcznych rat, warto założyć stałe zlecenie w banku, aby nie spóźnić się z żadną wpłatą.

 

Pozytywna historia kredytowa jest konieczna, jeśli chcemy skorzystać z oferty pożyczek bankowych. Warto pamiętać, że klient bez żadnej historii, jest kłopotliwy. Bank nie wie, jak pożyczkobiorca zachowa się w momencie otrzymania kredytu: czy wywiąże się z umowy, czy raty będzie spłacał terminowo? Historia kredytowa to swego rodzaju referencje, które wystawiają nam inne instytucje finansowe, ręcząc poniekąd, że jesteśmy wiarygodnym i rzetelnym kredytobiorcą.

Dodaj komentarz